Yargıtay, AYM’nin Can Atalay Kararını Tanımadı! Karara İmza Atan Üyelere Suç Duyurusu

Yargıtay, AYM’nin Can Atalay hakkında verdiği ihlal kararına karşı çıktı. Yargıtay, AYM’nin “yetkisini aştığı” yönünde görüş bildirerek, karara imza atan üyeler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yargıtay 3. Ceza Dairesi, 14 Mayıs genel seçimlerinde TİP’ten Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay hakkında Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tahliye edilmesi yönünde verdiği kararı tanımadı.

Yargıtay tarafından yapılan açıklamada, AYM’nin infazı kabil ve kesinleşmiş kararını dikkate almaksızın inceleme yaptığını savunuldu.

Daire, kararında, ‘Hakkındaki kesin hüküm TBMM’ye bildirildiğinde, bu husus Genel Kurul’a sunulmak suretiyle milletvekilliğinin derhal düşürülmesine dair karar verilmiş olması gerektiği halde, her ne kadar süreç içerisinde TBMM tarafından bu hususta bir karar verilememiş olsa da bu konuyu düzenleyen Anayasa’nın 84/2 maddesi açısından Anayasa Mahkemesi’ne müracaat imkanı tanınmadığı gibi Anayasa Mahkemesi’nin bu konuda da inceleme yetkisi bulunmamaktadır’ denildi.

Anayasa Mahkemesi’nin Anayasa’yı ihlal ettiğini ve yetkisini aştığını belirten Yargıtay 3. Ceza Dairesi Atalay hakkında ihlal kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında da suç duyurusunda bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir