SpaceX, Starship’in ikinci test uçuşuna hazırlanıyor

Şirket, yeni nesil uzay aracının ilk tam entegre lansmanını nisan ayında tamamladı ancak üst kademesinin gezegenimizin üzerinden uçarak atmosfere yeniden girmesi ve Hawaii yakınlarındaki okyanusa sıçraması da dahil olmak üzere tüm hedeflerine ulaşamadı. SpaceX, gemideki bir yangının iki aşamanın ayrılmasını engellemesinin ardından aracı kasıtlı olarak gökyüzünde havaya uçurmak zorunda kaldı.

Federal kurumlara göre, roket patlamasından kaynaklanan enkaz, SpaceX’in tesisinde ve Boca Chica Eyalet Parkı’nda 385 dönümlük araziye dağıldı. Bu, 3,5 dönümlük eyalet parkı arazisinde orman yangınının çıkmasına neden oldu ve “yastık alanının 6,5 mil kuzeybatısına kadar malzeme biriktiren toz haline getirilmiş betondan oluşan bir toz bulutuna” yol açtı.

SpaceX, Starship’in ikinci test uçuşuna hazırlanıyor

FAA, SpaceX, sızıntıları ve yangınları önlemek için aracın yeniden tasarlanması da dahil olmak üzere düzinelerce düzeltici önlem alana kadar Starship’i yere indirdi. Space’in belirttiği gibi, kurum güvenlik incelemesini eylül ayında tamamladı ancak uzay aracının güncellenmiş çevresel incelemesini tamamlamak için yine de ABD Balık ve Yaban Hayatı Servisi (USFWS) ile birlikte çalışmak zorunda kaldı.

FAA şimdilik SpaceX’e Starship’i bir uçuş için uçurma lisansını verdi. Şirket, uzay aracının iki saatlik fırlatma penceresini 17 Kasım sabah saat 8’de açacak ve her şey yolunda giderse Starship gezegenin üzerinden uçacak. Starship’in elbette hizmete girmeden önce test uçuşlarına devam etmesi gerekiyor. Tamamen yeniden kullanılabilen uzay aracı, SpaceX’in geleceğini temsil ediyor çünkü şirket onu jeosenkron yörüngeye, aya ve Mars’a yönelik görevlerde kullanmayı planlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir