Hasta yakınları üç doktoru darp etmişti: 5 günlük iş bırakma kararı alındı

Kocaeli’nin Körfez ilçesinde Fatih Aile Sağlığı Merkezi’nde görev yapan üç doktor hasta ve yakınları tarafından darbedildi. Boğazı sıkılan bir doktor bayılırken diğer iki doktorun vücutlarının çeşitli bölgelerinde darp izleri, yara, diş ısırıkları ve morluklar tespit edildi.

Doktorlar, olayın ardından darp raporu alırken, 2 kişi de gözaltına alındı.

Olayın ardından Birlik ve Dayanışma Sendikası 5 gün iş bırakma kararı aldıklarını duyurdu.

TIKLAYIN – Hasta yakınları üç doktoru darp etti, boğazı sıkılan bir doktor bayıldı

Birlik ve Dayanışma Sendikası’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Birlik ve Dayanışma Sendikası olarak artık yeni bir ve yine bir ve her gün yeniden bir başka sağlıkta şiddet olayına tahammül etmeyeceğiz. Hekimlerin hemşire ve ebelerin, tüm sağlık çalışanlarının yüksek bir hayati tehlike riski ile can güvenliği ile çalışmaya zorlanmasına tahammül etmeyeceğiz. Hakaret, küfür, tehdit, darp, bıçaklanma, vurulma, öldürülme şeklinde her şekliyle yaşanan sağlıkta şiddet terörü ortamında işimizi yapamaz, mesleğimizi icra edemez haldeyiz. Bu duruma artık tahammül etmeyeceğiz. Bu nedenle; sendikamız tarafından, yıllardır artarak devam eden ve son haftalarda ülkenin her yerinde vahşi terör boyutunda yaşadığımız, can güvenliğini tehdit eden ve işimizi, mesleğimizi yapamaz, sürdüremez hale getiren sağlıkta şiddet olayları nedeniyle ve bunlara karşı halen yaptırımı olan etkin ve caydırıcı önlemler alınmamış olması, sağlık çalışanlarının hayati tehlikesinin önemsenmemesi sebebiyle idari ve siyasi yetkili ve sorumlulara bu konuda görev ve sorumluluklarını hatırlatmak ve bu sorumluluk ve görevlerini yerine getirmeye çağırmak ve sağlıkta şiddetin bir an önce durdurulmasını talep etmek amacıyla 9, 10, 11, 12,13 Ekim 2023 tarihlerinde ülke genelinde 5 ( beş) gün iş bırakma kararı alınmıştır.

Her gün ve her sağlık kurumunda bu insanlık dışı çalışma ortamlarında çalışmaya zorlanan ve tüm bu şiddete maruz kalan tüm sağlık çalışanlarının katılımı ile güç vereceğine inanıyor ve tüm sağlık emek örgütlerinin artık gerçekten ‘Yeter’ ve artık gerçekten “Sağlıkta şiddet sona ersin’ demek için katılımını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir