Harita gibi dudaklara son! Geçmiyorsa mutlaka psikolojik destek alınmalı

Dudak ısırmak ve koparmak dönem dönem çoğumuzun yaşadığı bir durumdur. Beraberinde oluşan yaralar kötü bir görünüm getirdiği gibi aslında içerde bir yerde gerçek bir sorunun olduğunu işaret ediyor olabilir.

Bu sorundan kurtulamıyorsanız mutlaka bir psikoloğa danışmalı, destek alarak sorunun üstesinden gelmelisiniz. Ancak bu durum dönem dönem sizi yakalıyorsa 3 basit yöntemde dudaklarınızı ısırma ve koparma refleksini rafa kaldırabilirsiniz.

1- Caydırıcı bir ürün kullanın

Dudak ısırma alışkanlığını ortadan kaldırmanın ilk adımı tadı kötü olan bir caydırıcı ürün kullanmak.

Vazelin, güneş kremi gibi ağıza geldiğinde tadı pek de hoş olmayan bir ürünü gün içinde belirli periyodlarda dudağınıza uygulamanız bir süre sonra bu alışkanlıktan vazgeçmenize sebep olabilir.

2- Onarıcı bir ürün kullanın

Uzmanlar, gün içinde dudaklarını ısırmış ve koparmış kişilerin gece dudak onarımı için krem sürmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle çinko oksit içerikli bir merhemin kullanılması dudağın sertleşmesine ve iyileşmesine yardımcı olabilir.

3- Farkında olun

Dudaklarınızı koparmaktan vazgeçmenin yöntemlerinden biri de her gün sık baktığınız noktalara kendinize küçük hatırlatıcı notlar bırakmanız. Çalışma masanıza, aynanıza veya bilgisayarınızın yanına ‘dudaklarınızı ısırmamanız gerektiğini’ anlatan bir not bırakmanız bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir