Enkazdan kurtarıldığında söyledikleriyle hafızalara kazınan Hazal’dan haber var!

Kahramanmaraş merkezli depremlerde Hatay’da yıkılan bir apartmanın enkazından 72 saat sonra annesiyle kurtarılan 6 yaşındaki Hazal Güner, ailesinin yeni bir hayat kurduğu Mersin’de anaokuluna gidiyor, öğretmen olmanın hayalini kuruyor.

ENKAZDAN ÇIKTIĞI AN ETTİĞİ SÖZLER AKILLARA KAZINDI

Hazal, annesi ve ağabeyleri ile 6 Şubat 2023’teki Kahramanmaraş merkezli depremlere, Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi’nde Sultanevler Sitesi’ndeki evlerinde yakalandı. Annesinin kucağında yaşam savaşı veren Hazal, yıkılan binanın enkazından 72 saat sonra arama kurtarma ekiplerinin çalışmasıyla kurtarıldı. Ağabeyi Ahmet Efe’nin hayatını kaybettiği depremde, annesi ve ağabeyi Cihan ile kurtarılan Hazal, enkazdan çıkarıldığında su içmek isteyip istemediği sorusuna verdiği “Yok, daha muayene olmadım” yanıtıyla hafızalarda iz bıraktı.

HATAY’DAN MERSİN’E YERLEŞTİLER

Hazal ile annesi Betül Güner, 11 gün Tarsus Devlet Hastanesi’nde tedavi gördükten sonra taburcu edildi. Ailesiyle Mersin’in Tarsus ilçesine yerleşen Hazal, burada Şehit Jandarma Uzman Çavuş Ahmet Güngör Anaokulu’nda eğitim görüyor. Hazal, günlük yaşamında şarkılar söylüyor, enstrüman çalıyor, boncuklardan bileklik yapıyor.

“BİR GÜN ÖNCE EVİMİZ, ARABAMIZ VARKEN BİR GÜN SONRA HİÇBİR ŞEYİMİZ YOKTU”

Baba Rauf Güner, depremde kaybettiği oğlu için duyduğu acının tarifsiz olduğunu söyledi. Deprem günü yurt dışında olduğunu belirten Güner, “Vefat eden oğlum liseye hazırlanıyordu. Çocuklarıma güzel bir gelecek sunabilmek için Kıbrıs’a çalışmaya gitmiştim. Depremden 24 saat sonra Hatay’a gelebildim. Mersin’e yerleşeceğimiz aklımızın ucundan geçmezdi. Hayatımızda belli başlı şeyler değişti. Bir gün önce evimiz, arabamız varken bir gün sonra hiçbir şeyimiz yoktu. Şimdi bir taraftan acılarımızı unutmaya çalışıyor, bir taraftan buraya alışmaya çalışıyoruz.” dedi.

Güner, kendilerine yeni bir hayat kurduklarını ve alışma sürecinde olduklarını ifade ederek, Tarsus halkının çok yardımsever olduğunu belirtti.

“HAZAL, AĞABEYİ AKLINA GELDİĞİNDE DUYGULANIP AĞLIYOR”

Hatay’a dönmek istemediklerini dile getiren Güner, şunları kaydetti:

“ANA SINIFI ÖĞRETMENİ OLMAK İSTEMİYORUM”

6 yaşındaki Hazal Güner ise Tarsus’u çok sevdiğini belirtti. Hazal, “Kendimi iyi hissediyorum. Arkadaşlarımla oyun oynuyorum. Lahana sarıyorum. Bisiklet, paten sürebiliyorum. Çiçekleri suluyorum. Okula giderken kedileri besliyorum. Ana sınıfı öğretmeni olmak istiyorum. Öğretmen olunca çocuklara arkadaşlığı, kavga etmemeyi öğreteceğim.” dedi.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir