Bu şampuanları kapıdan içeri asla sokmayın! Kellik, Egzama ve kepek yapıyor

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için dikkat etmeniz gereken pek çok şey var. Günlük alışkanlıklarınız ve saç bakımınız için kullandığınız ürünler saç sağlığını doğrudan etkiler.

Sağlıklı saçlara sahip olabilmek için mutlaka dengeli ve düzenli beslenmelisiniz. Saçlarınızı boya gibi kimyasal işlemlerden uzak tutmalısınız ve en önemlisi de saçlarınız için doğru ürünü seçmelisiniz.

Kuru, karma, hassas ve yağlı olmak üzere pek çok saç tipi bulunur. Mutlaka kullandığınız her ürün saçlarınızla uyum sağlamalıdır. Özellikle şampuanlar ve saç kremlerini dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri.

Doğru olmayan ve içeriği kimyasallarla dolu olan şampuanlar saçlarınıza kökten uca zarar verir. Kepek, egzama, kuruluk, dökülme gibi pek çok saç sorununun ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sebeple şampuan seçimi yaparken son derece dikkatli olmanız gerekir.

1. SÜLFATLAR

Sülfatlar, temiz saçla ilişkilendirdiğimiz o lüks köpüğü yaratmak için birçok şampuanda yaygın olarak bulunan yüzey aktif maddelerdir. Kiri ve yağı çıkarmada etkili olsalar da sülfatlar saç derisindeki doğal yağları da sıyırarak saçları kuru ve kırılgan hale getirebilir.

Zamanla bu, saç gövdesini zayıflatabilir ve saç dökülmesine katkıda bulunabilir. Sert kimyasallar olmadan temizleyen sülfatsız şampuanları arayın.

2. PARABENLER

Parabenler, şampuan gibi kişisel bakım ürünlerinin raf ömrünü uzatmak için kullanılan sentetik koruyuculardır. Araştırmalar parabenlerin hormonal dengeyi bozarak saç dökülmesine yol açabileceğini göstermiştir.

Alternatif koruyucular kullanan veya “doğal” veya “organik” olarak etiketlenen paraben içermeyen şampuanları tercih etmek en iyisidir.

3. FORMALDEHİT

DMDM hidantoin ve Diazolidinil üre gibi formaldehit salgılayan koruyucular bazen bakteri üremesini önlemek için şampuanlara eklenir.

Bu kimyasallar suyla temas ettiğinde formaldehit açığa çıkarabilir ve formaldehit maruziyeti saçın incelmesi ve saç derisinin tahriş olmasıyla ilişkilendirilmiştir. Formaldehit salgılayan maddeler içermeyen şampuanları seçin.

4. SİLİKONLAR

Silikonlar saça ipeksi, pürüzsüz bir doku kazandırmak için şampuanlarda sıklıkla kullanılır. Saçınızın geçici olarak sağlıklı ve parlak görünmesini sağlarken, aynı zamanda saç derisinde birikerek saç foliküllerini tıkayabilir ve sağlıklı saç büyümesini engelleyebilirler. Saç derinizin temiz kalmasını ve saçlarınızın özgürce uzamasını sağlamak için silikon içermeyen şampuanları tercih edin.

5.KOKULAR

Şampuanlardaki kokular zararsız görünebilir ancak birçok sentetik koku, saç derisini tahriş edebilecek ve saçları zayıflatabilecek kimyasallar içerir.

Hatta bazı kişilerde bu kokulara karşı alerjik reaksiyonlar gelişebilir ve bu da saç dökülmesine neden olabilir.

Saç derisi tahrişi ve saç dökülmesi riskini en aza indirmek için kokusuz veya doğal kokulu şampuanlar kullanmayı düşünün.

DOĞRU ŞAMPUANI SEÇMEK

Artık bu potansiyel olarak zararlı şampuan bileşenlerini bildiğinize göre, saç dostu bir şampuanın nasıl seçileceğine dair bazı ipuçlarını burada bulabilirsiniz.

SAÇ DOSTU ŞAMPUAN SEÇMENİN İPUÇLARI

1. ETİKETLERİ OKUYUN

Şampuan şişelerinin üzerindeki içerik listesini dikkatlice okuyun. Sülfat, paraben, formaldehit salgılayan koruyucu madde, silikon ve sentetik koku içermeyen şampuanları arayın.

2. DOĞAL VE ORGANİK OLUN

Bitki bazlı içerikler ve daha az sentetik kimyasal kullanan doğal veya organik şampuanlara geçmeyi düşünün.

3. PROFESYONEL TAVİYE ALIN

Saç dökülmesi yaşıyorsanız veya saç sağlığınızla ilgili endişeleriniz varsa bir dermatoloğa veya trikoloğa danışın. İhtiyaçlarınıza göre özel şampuanlar önerebilirler.

4. NAZİK TEMİZLEME UYGULAYIN

Saçınızı düzenli olarak yıkayın, ancak aşırı yıkamaktan kaçının çünkü saç derinizdeki uçucu yağları yok edebilir. Saç derinizi temizlemek için ılık su ve hafif masaj hareketleri kullanın.

5. SAĞLIKLI BESLENMEYE ÇALIŞIN

Vitamin ve mineraller açısından zengin, dengeli bir beslenme, saç büyümesini ve genel saç sağlığını geliştirebilir. Diyetinize yapraklı yeşillikler, yağlı balıklar ve fındık gibi yiyecekleri eklemeyi düşünün.

Şampuanlama saç bakımı rutinimizin hayati bir parçası olsa da kullandığımız ürünlerin içeriğine dikkat etmek çok önemlidir. Yanlış şampuan potansiyel olarak saç dökülmesine katkıda bulunabilir, bu nedenle şampuanlarınızı akıllıca seçin.

Sülfatlardan, parabenlerden, formaldehit salgılayan koruyuculardan, silikonlardan ve sentetik kokulardan kaçınarak sağlıklı bir saç derisinin ve gür, canlı buklelerin korunmasına yardımcı olabilirsiniz. Saçınızın sağlığına öncelik verin; saçınız yıllar boyunca en büyük zaferiniz olmaya devam edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir