Bakan Özhaseki ‘den beton fiyatları hakkında açıklama: Kabul edilemez!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, deprem bölgesinde 200 bin konutun inşasının hızla devam ettiğini belirterek “Şu anda yaklaşık 50 bin kadar konut ve köy evimizin inşaatını bitirmek üzereyiz. İnşallah Aralık ayında Sayın Cumhurbaşkanımızla birlikte biten konutlarımızı hak sahiplerine teslim edeceğiz” dedi.

Özhaseki, deprem bölgesinde beton maliyetindeki fahiş artışla mücadele ettiklerini vurgulayarak “Gerekirse kanuni düzenleme ile bu fırsatçılığın önüne geçeceğiz” diye konuştu.

Kabine toplantısı sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Özhaseki, özetle şunları söyledi:

“KENTSEL DÖNÜŞÜMÜ HIZLANDIRACAĞIZ”

(Yeni kentsel dönüşüm yasası çalışmaları ne durumda?) Hazırladığımız yasa önerimiz şu anda komisyon aşamasında. Komisyondan geçtikten sonra Genel Kurul’a gelecek. İnşallah önümüzdeki günlerde Meclis’ten büyük bir destek alarak yasalaşacağını düşünüyorum.

Yasa yürürlüğe girer girmez İstanbul ve Marmara’nın dönüşümünü bir an evvel hızlandıracağız. Dönüşüm sürecini hızlandıracak ve kentsel dönüşüme yeni bir soluk katacak Kentsel Dönüşüm Başkanlığı kuruldu.

Çalışmalarımız sürüyor, yönetmeliklerini hazırlayıp yayınlayacağız. Kentsel Dönüşüm Başkanlığımız eliyle de ülke genelindeki dönüşüm sürecini hızlandırmış olacağız. Bilim insanları ‘Deprem öncesindeki hazırlık için yapılan 1 birim harcama, deprem sonrasında 7 misline çıkıyor’ diyorlar. Biz ülkemizdeki sağlıksız yapı stokunu yenilemekte kararlıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir